موزیک پلیر حرفه ای

اولین برنامه موزیک پلیر حرفه ای با امکان شخصی سازی و ویجت به صورت کاملا رایگان. از دست ندهید...

دانلود رایگان
دلایل ابتلا به آلزایمر

دلایل ابتلا به آلزایمر

دلایل ابتلا به آلزایمرReviewed by Admin on Jul 16Rating:

آلزایمر دلیل اصلی ابتلا به زوال عقل است اما هیچ شخصی نمی داند که آیا به آن مبتلا می شود یا نه. فاکتورهایی هستند که احتمال ابتلا شما به این بیماری را افزایش می دهند. شما می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود برخی از این فاکتورها را کنترل کنید. با پزشک خود درباره راه هایی که می توانید این عوامل را کاهش دهید صحبت کنید.

سن

هرچه بیشتر عمر کنید، احتمال ابتلا به آلزایمر بیشتر می شود. بر اساس انجمن آلزایمر، اغلب افراد مبتلا به آلزایمر بیش از ۶۵ سال سن دارند. پس از این سن، احتمال ابتلا به این بیماری هر پنج سال دو برابر می شود. حدود نیمی از افراد بالای ۸۵ سال مبتلا به آلزایمر هستند.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

جنسیت

زنان بیش از مردان مبتلا به آلزایمر می شوند. بر اساس کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، احتمال ابتلای زنان به این بیماری ۱٫۵ تا ۳ برابر بیشتر از مردان است. احتمال ابتلا به آن پس از یائسگی نیز بیشتر می شود. از آنجایی که زنان بیش از مردان عمر می کنند و احتمال ابتلا به آلزایمر با افزایش سن بیشتر می شود، این خود دلیلی برای ابتلای بیشتر زنان به آلزایمر است.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

ژن

محققان دو گونه از ژن های مرتبط با آلزایمر را پیدا کرده اند. ژن های تعیین کننده مشخص می کنند که افراد با افزایش سن مبتلا به این بیماری می شوند. معمولا افراد با ژن های تعیین کننده در سی، چهل یا پنجاه سالگی مبتلا به آلزایمر می شوند.  بر اساس میوکلینیک، تنها ۵ درصد از افراد مبتلا به آلزایمر شامل این گروه می شوند.
افراد با ژن های خطر ساز نیز ممکن است به این بیماری مبتلا بشوند یا ممکن است نشوند. اما احتمال ابتلای آن ها از افرادی که این ژن ها را ندارند بیشتر است. ژنی که اغلب مرتبط به آلزایمر است APOE-e4 نام دارد.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

ضربه به سر

احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که ضربات شدیدی به سرشان وارد شده است بیشتر است. اگر این ضربه باعث از دست دادن هوشیاری شود و یا چند بار اتفاق بیافتد، احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. داشتن کلاه مخصوص هنگام دوچرخه سواری یا بستن کمربند ایمنی می تواند از وارد شدن ضربه به سر پیشگیری کند.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

ناهنجاری های مغزی

محققان ناهنجاری های مغزی را در افرادی که احتمال دارد به آلزایمر مبتلا شوند، شناسایی کرده اند. یکی از آن ها وجود توده های کوچک پروتئین است و دیگری رشته های پروتئینی پیچ خورده است. التهاب، کوچک شدن بافت و از دست دادن ارتباط بین سلول های مغزی، نشانه های دیگری از احتمال ابتلا به آلزایمر هستند.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

سابقه خانوادگی

اگر والدین، خواهر یا برادر، و یا فرزند مبتلا به آلزایمر دارید، احتمال دارد شما نیز به آن مبتلا شوید. اگر چند نفر از اعضای خانواده مبتلا به آلزایمر باشند، احتمال ابتلای شما نیز افزایش می یابد. دلایل آن می تواند مرتبط به ژن، سبک زندگی و یا هر دو آن ها باشد.
ژن APOE ε۴ نیز در اینجا نقش دارد. این ژن به همراه سابقه خانوادگی احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

سیگار کشیدن

محققان سیگار کشیدن را یکی از عوامل ایجاد کننده ی آلزایمر در نظر می گیرند. مقاله ای در نشریه اپیدمیولوژی آمریکا ۱۹ پژوهش مرتبط با آلزایمر که پیش از این انجام شده بودند را بررسی کرد. آن ها دریافتند که احتمال ابتلای افراد سیگاری به آلزایمر و زوال عقل در مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر بود.

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

فشارخون بالا

فشارخون بالا احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد. بر اساس گفته محققان، ارتباط بسیار قوی بین فشارخون بالا در افراد میانسال و احتمال ابتلا آن ها به آلزایمر وجود دارد.

چاقی

اضافه وزن نیز احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. چاقی، و یا شاخص BMI بیش از ۳۰ ، احتمال ابتلا به آلزایمر را سه برابر بیشتر می کند.

فعالیت بدنی محدود

ورزش نکردن شما را بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار می دهد. اگر در دوران میانسالی حداقل دو بار در هفته ورزش کنید، احتمال ابتلا به این بیماری در هنگام پیری کاهش می یابد.

نداشتن فعالیت ذهنی

دلایل ابتلا به بیماری آلزایمر

فعالیت ذهنی به اندازه فعالیت جسمی برای کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر اهمیت دارد. چالش های ذهنی شامل:

  • داشتن تحصیلات بالا
  • نواختن یک ساز موسیقی
  • داشتن یک شغل جالب
  • بازی کردن و یا حل جدول

مطالعه کردن

این فعالیت های ذهنی به سلامت عملکرد شناختی شما کمک می کنند. تعاملات اجتماعی نیز مفید هستند. نکته ای که اهمیت دارد این است که فعالیت هایی را انتخاب کنید که شما را به چالش بکشند.

برنامه غذایی نامناسب

بر اساس انجمن آلزایمر افرادی که کمتر میوه و سبزی مصرف می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *