موزیک پلیر حرفه ای

اولین برنامه موزیک پلیر حرفه ای با امکان شخصی سازی و ویجت به صورت کاملا رایگان. از دست ندهید...

دانلود رایگان

محقق پیشکسوت علوم سلولی و مولکولی کشور تجلیل می شود

محقق پیشکسوت علوم سلولی و مولکولی کشور تجلیل می شودReviewed by Admin on Jul 12Rating:

در دومین همایش ملی تازه های سلولی مولکولی از سالها تلاش علمی دکتر احمد مجد به عنوان محقق پیشکسوت علوم سلولی و مولکولی کشور تجلیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا ایرانبجش، رئیس دومین همایش ملی تازه های سلولی مولکولی با اعلام این مطلب در خصوص پیشینه برگزاری همایش گفت: تا سال ۹۱ در حوزه علوم سلولی و مولکولی همایشی با گرایش‌های مختلف برگزار نشده بود که نخستین همایش در سال ۹۱ با ارائه ۳۲۵ مقاله برگزار شد. دومین دوره این همایش طی روزهای ۱۹ و ۲۰ آبان ماه سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: شناسایی پژوهش‌های مشترک و جلوگیری از موازی کاری علمی، جمع‌بندی فعالیت‌های علمی این حوزه بر اساس سیاست‌های کلان علمی کشور و ارتباط مناسب علمی بین محققان، دانشجویان و استادان از اهداف برگزاری این همایش است که می‌تواند کمک شایانی به یافتن ارتباطات بین رشته‌ای در این حوزه کرده و حتی همکاری‌های بین متخصصان، دانشجویان و پژوهشگران را برقرار کند تا آنان بتوانند یافته‌های علمی خودشان را با ارائه در همایش علوم سلولی و مولکولی معرفی کنند.

ایرانبخش تصریح کرد: این همایش می تواند راه گشای توسعه علوم سلولی و مولکولی در سطح کشور و ارتباطات علمی بین دانشگاهها، پژوهشگاهها، متخصصان، دانشمندان، دانشجویان باشد.

مدیرکل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شعار این همایش که «سلول شگفتی حیات، بنیان بیوتکنولوژی و سلامت زیست» است، آخرین مهلت دریافت مقالات را ۳۱ شهریور ۹۴ اعلام و خاطرنشان کرد: نتایج داوری تا ۱۵ مهرماه از طریق وب سایت همایش به نشانی www.hamayeshpiau2.ir اعلام می شود.

دومین همایش ملی تازه های سلولی مولکولی در هفت محور و کارگروه علمی «ژنتیک، بیوشیمی و بیماری‌های متابولیک»، «علوم سلولی، مولکولی و تکوینی»، «فیزیولوژی و فارماکولوژی»، «نانوبیوتکنولوژی و بیوتکنولوژی»، «سلول‌های بنیادی، کشت سلول و بافت»، «هماتولوژی، آناتومی، پاتولوژی و انکولوژی» و «میکروبیولوژی، ایمونولوژی و پروبیوتیک» برگزار می شود و همزمان با برگزاری همایش، نمایشگاهی از محصولات و فناوری های مرتبط نیز برگزار خواهد شد. علاوه بر این نشست زیست فناوری با حضور فعالیت و بزرگان این عرصه از دیگر برنامه های مهم همایش خواهد بود.

گفتنی است، استاد احمد مجد که همزمان با دومین همایش ملی تازه های سلولی ملکولی تقدیر خواهد شد از پیشکسوتان آموزش زیست شناسی است که از سال ۱۳۴۲ در اموزش و پرورش و سپس دانشگاه تربیت معلم (خوارزمی)، دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها به اموزش و پژوهش در این حوزه اشتغال دارد.

احمد مجد در سال ۱۳۲۲ در خانواده ای فرهنگی در شهر محلات به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش از بانیان آموزش و پرورش این شهر بودند و وی مقطع دبستان را در مدرسه ای گذراند که به نام حسین مجد (پدربزرگش) نامگذاری شده بود. وی تحصیلات متوسطه خود را در رشته طبیعی در سال ۱۳۳۹ به پایان رساند و در همان سال وارد دانشسرای عالی تهران شد و در رشته زیست شناسی ادامه تحصیل داد. وی در سال۱۳۴۲ پس از پایان تحصیل با کسب رتبه اول به استخدام آموزش و پرورش درآمد و متعهد شد که در آن وزارتخانه، دوران تعهد خدمت خود را به انجام رساند.

تعهد او را به استان خوزستان برد و در شهرستان اهواز اولین دوره دبیرستان و آموزگاری اش را در رشته زیست شناسی تجربه کرد.

او از این دوران با افتخار یاد می کند و می گوید: «دوران پربار دبیری من هرچند حدود ۱۰سال به طول انجامید اما خدمت معلمی، راه مرا روشن کرده بود. می دانستم رو به کدام سمت دارم و به کجامی روم، دوران موفقی بود، تمام همتم را صرف بچه ها و تعلیم آنها می کردم و خوشبختانه بسیاری از آنها در تحصیلات عالی درخشیدند و انسانهای موفق و کارآمدی از آب درآمدند.»

احمد مجد با هزینه شخصی در سال۱۳۵۱ عازم کشور فرانسه شد و به دانشگاه پیرماری کوری پاریس رفت. این دانشگاه بخش علوم دانشگاه سوربن است و یکی از مهمترین دانشگاههای علوم در جهان به حساب می آید. او شاگرد پروفسور نوگارت شد و رشته تخصصی زمینه های سلولی، مولکولی، بیوشیمی را دنبال کرد چرا که حس می کرد بیشترین علاقه را در این شاخه های زیست شناسی دارد.«اولین بار بود که پروفسور نوگارت را می دیدم، او در رشته خود شهره آن زمان بود، پروفسور پرسید آیا از بیوشیمی چیزی می دانی؟ و چون من فارغ التحصیل زیست شناسی بودم و این شانس را در ایران داشتم که در تحصیلات خود دو ترم بیوشیمی بخوانم، جواب دادم، بله! و او با تعجب پرسشهایی کرد و مطمئن شد. جالب آن است که بدانید در دوره ما برای اولین بار بود که در ایران بیوشیمی تدریس می شد. اینگونه بود که توانستم از این دانشمند زیست شناسی پذیرش تحصیلی بگیرم.»

وی از آن پس در قسمت سیتولوژی و مورفوژتر (سلول شناسی و اساس ریخت زایی بربنای مسائل سلولی و مولکولی) دانشگاه شروع به فعالیت کرد.

مجد در امتحانات تئوری رتبه اول را کسب کرد و همزمان کارهای عملی را نیز به خوبی انجام داد تا جایی که توانست رضایت تمامی اساتید به خصوص پروفسور نوگارت را به دست آورد.

وی که دوره کارشناسی ارشد رشته سیتولوژی و مورفوژنز گیاهی را در سال ۱۳۵۳ در دانشگاه پیر و ماری کوری به پایان برده بود با معرفی نوگارت، بورس تحصیلی دولت فرانسه را کسب کرد و درسال ۱۳۵۶ از رساله دکترای خود دفاع کرد. دراین دوران او با دانشمندان بزرگ دیگری چون پروفسور روبرت نیز همکاری نزدیک داشت.

رساله دکترای او درباره دانه های گرده، مراحل تکوینی آن و برهم کنشهای سلولی دانه های گرده به زبان فرانسه بود که توانست او را به درجه عالی دانشگاهی فارغ التحصیل کند.

در فرانسه به او پیشنهاد پست آسیستانی شد ولی مجد که عاشق شغل معلمی و متعهد به دانشجویان جوان ایران زمین بود به ایران بازگشت و همچنان متعهد خدمت در آموزش و پرورش و کارمند رسمی آن بود.

او کارش را در دانشگاه ابوریحان تهران شروع کرد و پس از چندماه به عنوان سرپرست دوره شبانه دانشکده علوم آن دانشگاه برگزیده شد.

وی در دوران پیروزی انقلاب رئیس دانشکده علوم شد که تا سال ۱۳۵۸ دراین مقام باقی ماند.

پس از ادغام دانشگاه ابوریحان با دانشگاه تربیت معلم، دکتر مجد عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه تربیت معلم شد .

دکتر مجد در دوره تعطیلی دانشگاهها عضو کمیته برنامه ریزی زیست شناسی در ستاد انقلاب فرهنگی بود و بعداً به مدت ده سال سرپرست این کمیته شد.

وی درهمان دوران سه جلد کتاب مهم و مرجع اطلس زیست شناسی سلولی و مولکولی را از زبان فرانسه ترجمه کرد. نویسنده این کتاب پروفسور رولاند یکی ازمهمترین دانشمندان زیست شناسی پنجاه سال اخیر دنیا است.

درآن هنگام او و تنی چند ازهمکاران به فکر تأسیس دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت معلم افتادند. پس از چندی این دوره شکل گرفت و دوباره پس از چند سال آنها دوره دکتری نیز برگزارکردند.

درهمان سالها دانشگاه آزاد از او به عنوان مدیر گروه زیست شناسی واحد تهران شمال دعوت به عمل آورد که استاد دوره کارشناسی ارشد و دکتری زیست شناسی را هم در دانشگاه آزاد پایه گذاشت که بعضی از شاگردان این دانشگاه اکنون در سمت استادی مشغول به فعالیت هستند.»

احمد مجد صاحب دوازده جلد کتاب به صورت تألیف و ترجمه است. کتاب زیست شناسی سلولی و مولکولی که با همکاری دکتر شریعت زاده تألیف شده در هفدهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برنده جایزه شده است.

روشهای اولیه آزمایشگاهی، میکروسکوپ الکترونیکی، نموگیاهی، رهبردهای تکاملی گیاهان که کتاب آخر با همکاری جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تألیف و ترجمه شده از دیگر آثار استاد به شمار می روند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *