موزیک پلیر حرفه ای

اولین برنامه موزیک پلیر حرفه ای با امکان شخصی سازی و ویجت به صورت کاملا رایگان. از دست ندهید...

دانلود رایگان
شیوه های مدیریت حافظه iphone and ipad

شیوه های مدیریت حافظه iphone and ipad

یکی از مشکلاتی که ممکن است اکثریت به آن دچار شوند کمبود حافظه برای ذخیره اطلاعات می باشد. به دلیل آن که دستگاه های ios از حافظه های جانبی پشتیبانی نمی کنند، چگونگی مدیریت حافظه ای که دراختیار ما می باشد اهمیت دارد.

iOS-Lock-screen-storage-almost-full-iPhone-screenshot-001

آیا تاکنون در هنگام استفاده از iphone or ipad خود با پیام کمبود برخورد کرده اید؟ این مشکل در اثر برنامه ها و بازی هایی که نصب می کنید ، پیام هایی که با دوستان خود رد و بدل می کنید و بسیاری از موارد دیگر ایجاد می شود که برای رفع این مشکل اموزشی جامع برای شما ارائه می کنیم.

به طور دائم دستگاه خود را Restart کنید 

وقتی شما دستگاه خود را مرتب Restart  می کنید نه تنها باعث می شود تا دستگاه شما عمکرد بهتری داشته باشد بلکه به ios  این امکان را می دهد که caches برنامه ها را پاک کند.

iTunes-Other-iPhone-storage-Mac-screenshot-002

Caches چه زمانی به وجود می آید؟ هنگامی که شما در حال پخش زنده موسیقی، ویدیو یا تصویر می باشید. چنان چه شما در ios نیاز به حافظه ی بیشتری داشته باشید قادر نیستید که به صورت دستی فایل ها را پاک کنید اما با Restart  کردن دستگاه ios بعضی از این فایل ها را پاک می کند. برای Restart  کردن دکمه power  را نگه دارید تا  گزینه Slide to power off ایجاد شود و از این طریق دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید.

بعضی مواقع دستگاه خود را Force-Restart نمایید

با این کار علاوه بر caches فایل های موقت (temporary) نیز پاک خواهد شد. برای این کار شما دکمه power and home را با هم نگه دارید تا logo اپل ظاهر شود.

حذف بازی ها و برنامه های غیرضروری 

روش اول

چنان چه از برنامه ای استفاده نمی کنید آن را حذف نمایید. برای این کار انگشت خود را روی آیکون برنامه مورد نظر نگه دارید و پس از لرزش آیکون روی ضربدر بالای آیکون ضربه بزنید.

روش دوم

ابتدا به settings بروید سپس General و بعد به Storage & iclud usage بروید. حال گزینه Manage Storage را انتخاب کنید، در این جا لیست تمامی برنامه ها و میزان حافظه ای را که درگیر کرده اند مشاهده می کنید، هر کدام را که می خواهید حذف کنید.

حذف Ducuments  

برنامه ها باعث ایجاد اسنادی می شوند که حافظه شما را کاهش می دهد. مثلا فایل ها یا تصاویری که از telegram دریافت می کنید و سایر موارد باعث کاهش حافظه شما می شود. البته شما در ios امکان دسترسی مسقیم و حذف این فایل ها را ندارید و باید امیدوار باشید که برنامه از درون خود بتواند این فایل ها را حذف کند. راه دیگر حذف برنامه و نصب مجدد آن می باشد.

حذف به روزرسانی های در انتظار ios 

چنان چه ios به wifi متصل شود به طور خودکار updates جدید نرم افزاری خود را دانلود می کند و اگر شما تمایلی به نصب آن ها نداشته باشید این updates فقط فضای حافظه شما را اشغال می کند پس آن هارا پاک نمایید و در صورت تمایل دانلود کنید. همچنین می توانید به روزرسانی خودکار را غیر فعال نمایید.

برای حذف update  دانلود شده به شکل زیر عمل کنید :

Settings>General>Storage & iclud Usage>Manage Storage

به روز کردن ios از طریق iTunes 

هنگام update کردن ios به کمک OTA یکسری فایل موقت ایجاد می شوند که ممکن است پس از اتمام update به صورت کامل از بین نروند. برای جلوگیری از این مشکل ios را از طریق iTunes به روزرسانی نمایید. برای این کار دستگاه خود را به کامپیوتر         وصل نمایید، در iTunes آن را انتخاب نموده و گزینه Check for Update را در بخش Summary تیک بزنید و سپس Download and Update را کلیک کنید.

iTunes-Check-for-Update-Mac-screenshot-001

چنان چه پس از شروع شدن به روز رسانی OTA با پیغام کمبود حافظه مواجه شدید اصلا نگران نباشید، شما می توانید برنامه های خود را به صورت موقت پاک کنید و پس از اتمام update دوباره آن ها را بازیابی نمایید.

حذف فایل های الحاقی

فایل هایی را که دوستانتان به پیام های شما اضافه کرده اند ممکن است به مرور فضای زیادی را اشغال کنند، به راحتی می توانید این فایل ها را حذف کنید. برای این کار انگشت خود را روی یکی از آن فایل ها نگه داشته تا منویی برای شما باز شود و سپس روی گزینه more کلیک کرده و هر فایلی را که مایلید تیک زده و درنهایت با فشردن دکمه سطل آشغال آن فایل را حذف نمایید.

حذف پیام ها پس از ۳۰ روز

علاوه بر حذف فایل های الحاقی شما می توتنید مشخص کنید که سیستم چه مدت پیام ها را نگه دارد. برای این کار به settings رفته و  Messagesو Keep Messages بروید و حالت پیش‌فرض را از Forever به یک سال یا ۳۰ روز تغییر دهید.

حذف تصاویر و ویدیوهای قدیمی

فایل های که حذف می کنید به آلبوم مخصوصی منتقل می شوند تا در صورت نیاز بتوانید آن ها بازیابی نمایید. برای حذف کامل آن ها به این صورت عمل کنید:

Albums > Recently Deleted > Select -> Delete All

غیرفعال نمودن فتواستریم

iOS-9-Turn-off-My-Photo-Stream-iPhone-screenshot-001

اگر این قابلیت فعال باشد اگر با یکی از دستگاه های ios خود عکس بگیرید به طور خودکار در بخش My Photo Streamتمام دستگاه های ios شما ذخیره می شود.برای غیر فعال نمودن این قابلیت مسیر زیر را بپیمایید:   

Settings > iCloud > Photos و در این بخش My Photo Stream یا Upload to My Photo Stream را غیرفعال کنید.

غیرفعال نمودن HDR

زمانی که شما یک تصویر HDR ذخیره می کنید ios نسخه معمولی را هم ذخیره می کند. برای رفع این مشکل، در بخش Photos & Camera گزینه Keep Normal Photo را خاموش کنید.

How-to-turn-off-HDR-photo-duplicates-iPhone-screenshot-001

استفاده از iCloud Photo Library

استفاده از این قابلیت باعث می شود تصویر یا ویدیو با رزولیشن اصلی ذخیره شود و فقط آن نسخه ای که برای دستگاه شما بهینه است روی دستگاه شما ذخیره شود. برای فعال کردن آن در settings وارد بخش iCloud شوید و سپس به Photosبروید و گزینه Optimize iPhone Storage را انتخاب کنید.

ذخیره نمودن تصاویر در سرویس های آنلاین

 سرویس‌هایی نظیر دراپ باکس، گوگل فوتوز و وان درایو می‌توانند به افزایش فضای در دسترس دستگاهتان بسیار کمک کنند.

پاکسازی Safari

iOS-7-Safari-Offline-Reading-List-Delete-001

برای پاک‌سازی لیست مطالعه در تنظیمات به بخش General و سپس Storage & iCloud Usage بروید و گزینه Manage Storage را انتخاب کنید. در لیست موجود سافاری را پیدا کنید و گزینه Edit را بزنید. حالا با زدن روی علامت منفی کنار Offline Reading List نسخه آفلاین ذخیره‌شده را از روی دستگاهتان پاک کنید.

پاک نمودن حافظه نهان Safari

برای پاک کردن این حافظه نهان و همچنین تاریخچه مرورتان در تنظیمات بخش Safari را انتخاب کنید و سپس Clear History and Website Data را بزنید. به یاد داشته باشید با پاک‌سازی تاریخچه مرور در یک دستگاه این تاریخچه در تمام دستگاه‌های آی‌او‌اسی هم که در تنظیمات آی‌کلود گزینه سافاری‌شان روشن است پاک می‌شود.

نصب مجدد برنامه

چنان چه هیچ کدام از موارد بالا به شما کمکی نکرد بهترین راه حذف برنامه و نصب مجدد آن می باشد.

منبع:gsm


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *